- Badania
- Aktualności
- Ludzie
- Publikacje
- Prace dyplomowe
- Projekty badawcze
- Komercjalizacja
- WL FAMO UJ
- Kontakt
- Seminaria
Plazma indukowana laserem
Spektroskopia plazmy indukowanej laserowo to technika analityczna, która polega na zogniskowaniu wiązki laserowej na powierzchni próbki lub w gazie i generowaniu plazmy. Plazma taka następnie emituje światło, którego własności zależą - między innymi - od składu próbki. Dlatego analiza widma świecącej plazmy pozwala na identyfikację materiału badanej próbki.
Nasza grupa prowadzi badania mające na celu poznanie podstawowych własności plazmy generowanej laserowo, których znajomość jest istotna dla jej późniejszego zastosowania. Używany przez nas układ eksperymentalny pozwala na jednoczesne wykorzystanie wielu komplementarnych metod diagnostycznych, takich jak metody spektroskopowe lub aktywne metody rozproszeniowe, polegające na próbkowaniu plazmy impulsem laserowym i analizie widma rozproszonego promieniowania.
W naszych eksperymentach jeden skupiony impuls laserowy wytwarza plazmę, a drugi próbkuje ją po pewnym, wybranym czasie. Układ detekcji pozwala na obserwację zarówno emisji z samej plazmy jak i światła na niej rozproszonego. Synchronizacja czasowa wszystkich elementów umożliwia analizę ewolucji obłoku plazmowego.